Türkiye'nin En Gezilesi Yerleri

Türkiye'nin En Gezilesi Yerleri 

Güzel bir güne başlamak için bir an önce yazın gelmesini istiyor olabilirsiniz. Kışın vermiş olduğu o ağırlık nedeniyle evden çıkmak istemiyor hatta sosyal yaşantızın etkileneceği düzeylere bile gelmiş olabilirsiniz. İşte bu yüzden sizlere kışın görülecek yerler adlı içeriğimde Türkiye'de kışın cennet gibi olan yerleri sizler için araştırdım ve gezdim. Bu yerler;

1. Fethiye - Muğla

Tatillerimizin en önemli duraklarından biri olan Fethiye'yi sadece yaz dönemine özgü bir sıraya oturtmayı pek doğru bulmuyorum. Klişe olmuş yerlere nazaran kışında bu coğrafyanın gezildiğinde ne kadar farklı bir yapısı olduğunu sizlerinde görmesi gerekiyor. Özellikle Ölü Deniz diye bilinen bölgenin tepeden bakışını esas kışın seyretmelisiniz. O soğuk ve deniz suyunun esintisini iliklerinize kadar hissetmeden yazlık bölgelerin sadece yaz sezonu için olduğunu düşünmeniz tamamıyla yanlış bir düşünce olacaktır. Harika dokusunun yanı sıra kışın bu gibi yerlerin daha çok sessizleştiği söylenirken Fethiye ne yazık ki bu gibi yerler arasında yer almıyor. Fethiye Türkiye'de kışın gezilmesi gereken yerler arasında asıl bu noktada devreye giriyor. Gece hayatıyla da bilinen Fethiye müzik ve doğal güzellik anlamında kışın tam bir doyurganlık hissi verecek bölgelerden birisidir.


Türkiye'de kışın gezilmesi gereken yerler


2. Bolu! Tek Kelimeyle!

Gezerken en çok hayran olduğum şehir burası diyebilirim. Türkiye'nin ölmeden önce görülmesi gereken şehri kesinlikle Bolu olmalıdır. Özellikle kışın arkadaşlarınızla kamp yapmaya gidecekseniz burada yaşayacaklarınızı gerçekten hiçbir yerde yaşayamayacağınızı unutmamalısınız. Türkiye'nin çok fazla bilinen bölgelerine nazaran Bolu'nun ismi nedense çok daha az geçiyor bu gibi gezi rehberlerinde. Halbuki Yedi Göller gibi bir 4 mevsim harika olan bir yerden bahsediyorken böyle bir yerin es geçilmesi ne yazık ki bize pek doğru gelmiyor.


gidilesi yerler

3. Bursa Ve Tabi ki Uludağ

Uludağ... Nasıl desem bilmiyorum. Çok fazla gittiğim söylenemez. Ancak gittiğimde de hayran olmadığımı söylemek yalan olur. Kışın sert soğuğunu hissedeceğimi ve dağın başında ne yapacağımı düşünürken kendimi hiç o kadar tahmin ettiğim kadar soğukla karşılaşmadığım bir yer... Gerçekten ilgincime gitmişti. O kara o kışa rağmen gezilip görülesi yerler arasında adeta benim için çok üst sıralarda yer almaya başladı. Açıkçası bu kadar klişe olarak bilinen bir yere nasıl ısınıyorum dediğimde birden işleyişin çok farklı olduğunu anladım. Çünkü Uludağ bir kış klişesi değil bir kış başkenti olarak nitelendirilmeliydi. 


Bursa ve kış


4. Erzurum Palandöken Bursa İle Yılların Kar Merkezleri

Türkiye'de kışların kıyasıya tatil rekabetinde yer aldıkları bilinen bu iki şehir adeta bir kış muazzamlığını taşıyor. Erzurum gerçekten soğuk iklimini bir kez olsun tatmamış biri için gidip o havanın farkını anlaması için birebir biçilmiş bir kaftandır. Genel olarak -25 derecenin altında bir sıcaklığa indiği pek görülmese de bu şehir için bu sıcaklıkların gayet doğal olduğunu bilmekte fayda var. Palandöken ise Erzurum'un gezilmesi gereken yerleri arasında ilk sırada yer alıyor. Yaz-kış fark etmeksizin bu bölgeyi görmek ve o havayı solumak bile hayatınızda çok farklı bir duyguya yer ettirecektir. Özellikle benim gibi sürekli batıda yaşamış biri için bu gibi yerler gerçekten çok büyük bir yenilik oluyor.


erzurumda gezilesi yerler


Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme