Mail Adresinizi Girerek +300 abone arasına katıl:

FeedBurners tarafından abone mail adresiyle kolayca yapılır. FeedBurner

En Uygun İç Çamaşırları Erkek - Kadın

Türkiye'nin En İyi Çiçek Atölyesi

Bu Blogda Ara

Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? - Sıkça Yapılan Hatalar

Spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz diye soranlar için harika tavsiyelerim var. Ayrıca sizler için bu önerilerim ile büyük bir fayda sağlamanız için bir videoyu da ekledim.

Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 


Daha sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için çoğu kez tekrarladığımız hataları yapmamak gerekiyor. Bedenen ve ruhen sağlıklı bir sonuç elde edebilmek için spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz bu sorunun cevabını iyi anlamak gerekiyor.

Çoğu kişi tarafından spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz neleri önemsemekten vazgeçmeliyiz henüz bu konuya bir çözüm getirilemiyor. Öncelikle sporcuların stres yaşantısına değinmek istiyorum. Bilindiği üzere stres; hormonları alt üst eden çok kötü bir etki bırakan anti-spor toksini gibi bir şeydir.

Sporla ilgili kapsamlı bir yazı arıyorsan buraya tıkla.

Bu yüzden spor ve stres asla yan yana gelmemesi gereken kavramlardır. Asıl önemli konu başlıklarından birisi de şüphesiz motivasyon kavramıdır. Spor yaparken motive eden şarkılar dinlemek sizi hem daha zinde hissettirecek hem de yorgunluk hissini azaltacaktır.

Spor yaparken yapılan 5 büyük hata başlıklı yazımız için tıklayabilirsiniz.

spor yaparken yapılan büyük hatalar
Spor Yaparken Motive Eden Şarkılar 


Gerçek sporcular müziğin getirdiği farklılığı zaten biliyor. Peki, siz bunun gücünün farkında mısınız? Sporu sadece sağlıklı olmak amacıyla yapmayan profesyonel sporcular sıklıkla spor yaparken motive eden şarkılar dinlemeye özen gösteriyorlar.

Müzik ruhun en temel gıdasıdır. 
Sözünü bilmeyen yoktur. İşte bu sözden yola çıkarak spor yaparken motive eden şarkılar dinlemek ruhunuzu dinlendirdiği kadar bedeninize de katkısı olacaktır. Bu yüzden spor yaparken motive eden şarkılar için Spotify veya çeşitli müzik uygulamaları ile şarkı indirebilir veya online olarak dinleyebilirsiniz.

Spor Yaparken Yapılan Büyük Hatalar


Söz gelimi dünyaca yapılan araştırmalar gösteriyor ki yukarıda vermiş olduğum tavsiyeler zaten spor yaparken yapılan büyük hatalar arasında sayılıyor. Ancak diğer anlamda spor yaparken yapılan büyük hatalar maddeler halinde verecek olursam:


  • Gereksiz ağırlık kullanımı: Örnek olarak sporcuların gereksiz ağırlık artışlarına sürekli olarak devam etmesi gelişimi arttırıcı değil geriletici engellerden birisidir. Eğer ki ağırlık arttırırken almanız gereken besin değerlerini arttıramıyorsanız. Büyüme beklerken küçülme sonucuyla bile karşı karşıya gelebilirsiniz.
  • Cinsel Yaşantı: Aktif bir cinsel yaşantıya sahip sporcuların ter bezleri çok hızlı çalışabiliyor. Bu yüzden bu kişilerin sıvı tüketimini ihmal etmeleri ile birlikte küçülmeler meydana gelebiliyor. Seks yapmak spor yaparken yapılan büyük hatalar arasında olmasa da yeterli sıvıyı tüketmemek bununla birleştiğinde çok kötü sonuçlar doğurabiliyor.
  • Alkol Kullanımı: Argine etkisi yarattığı söylenen viskinin kullanımı ile birlikte damarlarda belirginlik artacağına dair söylentilere kısaca saçmalık demek istiyorum. Çünkü alkol kullanımı sporcular için boş kalori almaktan başka bir şey değildir. Etkisi olduğu doğru ancak bunun yerine daha alternatif her zaman kullanamadığınız protein takviyelerini almayı tercih edebilirsiniz. 
  • Fazla Kardiyo Yapmak: Koşu bantlarında vakit geçirerek kilo vereceklerini düşünen kişiler... Yanılıyorsunuz. Başlangıç aşamalarında fazlasıyla faydasını göreceğiniz kardiyo türevi antremanlar bir süre sonra duraksama dönemine girecektir. Ancak kardiyo yapmak için spor salonuna gidenleri anlayamıyorum. Evinizden herhangi bir yürüyüş parkına gidip koşmak sizce de daha mantıklı değil mi? Ancak bu da bilinen bir başka yanlıştır. Kardiyo yapmaya ihtiyacınız bulunuyorsa yağ yakımını hedeflediğiniz için sadece sabah koşularına ve ağırlık antrenmanından sonra 10-15 dakikalık bir koşu yapabilirsiniz.


Spor Yaparken Mide Bulantısı Sorunu Sporcuların son zamanlarda sıkça sorduğu sorulardan birisi de mide bulantısı sorunu yaşamaları üstünedir. Peki, bu neden kaynaklanıyor. Bu sorun genel olarak aç karnına yapılan veya daha yeni yemek yedikten sonra yapılan spordan dolayı kaynaklanmaktadır. Bunun için yemek yedikten 1 saat sonra spora gitmek daha faydalı olacaktır.

Bu sorunu yaşamamak için içtiğiniz spor ürünlerinizi incelemenizi tavsiye ederim. Örneğin kullandığınız BCAA sorunlu olabilir. Yani midenize dokunuyor olma ihtimali çok yüksektir. Spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz yazımız kısaca bu şekildedir. Yorum yaparak konumuzu büyütmemize yardımcı olabilirsiniz.


Hiç yorum yok

Yorum Gönderme

Ana Sayfa

Popüler Yazılar