En Popüler Yerli Diziler - En Çok Sevilen Yerli Diziler


Türkiye'de dizi ve film sektörünün bu denli hızlı olduğu bir dönemde güzel bir listeyle günümüzde ne kadar farklı işlerin yapıldığını birlikte görelim istedim. En iyi yerli diziler listesinde verdiğim bütün bu yerli diziler Ekşi Sözlük gibi ünlü platformlardan ve çeşitli anketlerden derlenmiştir. En popüler yerli diziler son zamanlarda adlarından sıkça söz ettiren yerli dizileri sizler için irdeledim.

Çukur - En Popüler Yerli Diziler

Türkiye'yi ve Avrupa'da da olmak üzere sahip olduğu reytingler ile rekorlar kıran Çukur... Gerçekten çok başarılı bir yapım. Türkiye'nin en iyi dizileri arasında adından sıkça söz ettiren bu yapım. En popüler yerli diziler listemin en başında yer alıyor.

Çukur - En Popüler Yerli Diziler
Çukur bir ailenin ayakta kalma mücadelesini gözler önüne seren bir yerli dizi. Bir aile olarak yaşayan Çukur mahallesinin ahalisi İdris Koçovalı ve ailesinin adeta göz bebekleri gibi.

Tamam biraz abartmış olabilirim. Çoğu en iyi yerli diziler listesinde yer almayı başaran bu yapım sadece sahip olduğu senaryo nedeniyle değil. Sahip olduğu kadrosu itibariyle de çok dikkat çekiyor.

mafyalı yerli dizi tavsiyesi
Çukur - En Sevilen Yerli Diziler
Erkenci Kuş - Yaz Dizisi Olacaktı Güya

Başarılı oyunculukların sebebiyle bu kadar popüler olduğunu düşündüğüm bu dizi yine kaliteli bir alt yapı ve oyunculuğun üzerine kurgulu. Başarılı baş rol oyuncularının birbirlerine aşık olmaları üzerine bir ofis hayatında ilişkilerini sürdürme çabalarını konu ediniyor.

romantik yerli dizi tavsiyeleri
Erkenci Kuş - En İyi Yerli Diziler 2018
Gelmiş geçmiş en iyi yerli diziler arasında görülen bu dizinin ciddi bir kitlesi bulunuyor. Baş rol oyuncularının Can Yaman ve Demet Özdemir arasında aşk olduğu dedikoduları da var hani. Derim ki dedikodu seviyorsanız. Bir göz atın diziye ölmezsiniz yani.

Leyla İle Mecnun - Yıllar Geçse Bile Eskimeyecek Diziler

Birçok kişinin bir zamanlar TRT ekranlarına kitlenmesine neden olan Leyla İle Mecnun bitmedi... Yayından kaldırıldı. Leyla İle Mecnun, Mecnun isimli baş rolün Leyla isimli kadınlara aşık olması üzerine kurulu bir dizidir.

Ancak en popüler yerli diziler arasında bilinen bu yapım bir süre sonra çok fantastik haller almaya başlayınca televizyon izlemeyi sevmeyenlerin bile dikkatini çekti.

en iyi yerli dizi önerileri
Leyla İle Mecnun - Yerli Dizi Önerileri
En iyi yerli diziler arasında adından binlerce kez söz ettirse az olan bu senaryo başka bir dizinin ilk bölümüyle finale bağlanarak Türkiye'de bir ilke imza atmış oldu.

Şahsiyet - Psikolojik Yerli Diziler

Gerçekten Türkiye'nin sahip olması gerektiği bir kategoriydi. Zengin kız fakir oğlan tiplemesinden oldukça yorulmuştum. Ki o sırada Haluk Bilginer'in usta oyunculuğunun birleştiği Şahsiyet dizisinin duyurusunu aldım. Şaka bir yana tabi ki böyle olmadı. Twitter'da gördüm.

Konumuza gelecek olursam. Şahsiyet, psikolojik yerli diziler arasında yer alabilecek ilk ve tek dizi desem abartmış olmam. Kısa sürede en sevilen yerli diziler arasına girmeyi başaran Şahsiyet dizisi:

Konusu itibariyle Alzheimer olarak bilinen bir hastalığa yakalanan Haluk Bilginer'in hayatında her şeyi yapıp unutabileceğini öğrenmesiyle bambaşka bir yola saptığını görebileceğiniz bir yapımdır.

gerilim dolu yerli diziler
Şahsiyet - Psikolojik Yerli Diziler
Behzat Ç - İzlemeyenler Keyfini Bilemez

Harika senaryosuyla ve muazzam bir oyunculukla birleşince yerli polisiye dizileri de demek ki güzel olabiliyormuş. Behzat Ç'nin en büyük özelliği polisin olay yerine sürekli yakın olmamasını konu ediniyor.

Behzat Ç, bir Ankara polisiye dizisidir. Ankara'da geçen bu yerli dizi bittiğinde dahi izlenmeye hala devam edilen başarılı yerli diziler arasında yerini alıyor.

Bilindiği üzere yerli dizi önerileri pek yapmıyorum. İlk yazım bu çok yeni dizileri izlemediğim için pek bir fikrim yok. Kendi denemediğim şeyi de sizlere sunmak çok içime sinmiyor. En iyi yerli diziler listesi gelişsin diyorsanız. Lütfen yorum bırakmayı unutmayınız.

Eski Yerli Diziler
Behzat Ç - En Çok İzlenen Yerli Diziler
Avrupa Yakası - Türk Komedisinin Durduğu Nokta

Günümüz dizilerinin çoğunun senaryosu itibariyle klişe olmalarının yanı sıra Avrupa Yakası döneminin en çok ses getiren yerli dizisi olarak biliniyor. En popüler yerli diziler kategorilerinde sürekli yer bulduğunu ve özellikle yerli diziler Ekşi Sözlük yorumlarında karşıma sıkça çıktığı için listeye katmaya değer gördüm.

komik dizi tavsiyesi
Avrupa Yakası - Komedi Yerli Dizi Tavsiyeleri
Ayrıca diğer yerli dizilere nazaran biz küçükken neler varmış diye de kısa bir nostalji olmadım değil. Neyse buraya bir Gaffur bırakıyorum.

Avrupa Yakası çok beğenilen yerli diziler
Avrupa Yakası - Gaffur
Ezel - Türk Senaristlerinin Şaşırdığı Dizi

Ezel'in çıktığı dönemlerde Türk dizi piyasası git gide bozulmaya başlamıştı. Dizilerimizde küfür ederek güldürmeye çalışan, adam dövdüğünde eğlenceli bir iş yaptıklarını düşündürmeye çalışan saçma yerli diziler ve dahi pek çok kötü özellikli dizi yapıldı.

Ancak buna Ramiz Karaeski çıkıp dedi ki: "Yeğen" Gerçekler acıdır ki o günleri özledim. Kenan İmirzalıoğlu'nun baş rolünü üstlendiği Ezel gelmiş geçmiş en iyi yerli diziler arasında yerini alıyor. Kendi senaryosuna uygun henüz bu kadar iyi kurgulanmış farklı bir dizi olduğunu düşünen varsa yorumlarda lütfen bana bildirsin. Bu arada mis gibi ihanet kokmadı mı ortalık Ezel!

Ezel - En İyi Senaryoya Sahip Yerli Diziler
İşler Güçler - Çok Orijinal Bir Senaryo Değil

İşler Güçler, gerçekten harika bir komedi ürünü. Ancak senaryo itibariyle yüzde yüz orijinal olduğunu söyleyemem. Yabancı bir diziden esinlenilen İşler Güçler (dizinin adı Entourage) gerçekten Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz'in üstün performanslarıyla hayat buldu.

Günümüzün büyük komedyenleri olarak görülen Ahmet Kural ve Murat Cemcir İşler Güçler'de kendi hayatlarının bir bölümünü dizide işlediler. Hayret verici düzeyde ünlü olmak için ne kadar çabaladıklarını görebileceğiniz güzel bir uyarlanmış yerli dizidir.

İşler Güçler - Ünlü Yerli Diziler

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme