Youtube’dan Para Kazanan Türkler

En Çok Kazanan Türk Youtuber

Bilindiği üzere büyük bir kazanç kapısı olan Youtube hakkında ülkemizde sıkça sorulan sorular arasında yer alan en çok kazanan Türk Youtuber kimdir gibi sorulara cevap vermek için bu yazıyı kaleme aldım. En çok kazanan Türk youtuber dahi sizce ne kadar kazanç elde ediyor. Abartıldığı kadar kazanç geliyor mu? Türk Youtuberlar ne kadar kazanıyor veya başka bir deyişle yabancılar yine bizden daha mı avantajlılar? İşte bütün bu soruların cevabı bu yazı içerisinde yer alacaktır. Youtuberlar nasıl para kazanıyor kısmına da ufak bir değinme yaptım.


Youtube, sadece ABD ve Uzakdoğu için değil Türkiye İçin de bir kazanç kapısı olmaya devam ediyor. Bazı sınırlamalar getirilmiş olmasına rağmen, abone sayısı belli bir sayıda olma şartına ve telif hakkı gibi zorluklara rağmen Youtube’dan para kazanan Türkler hiç de az değil. Youtube'dan nasıl para kazanılır diyorsanız.
İlk yıllarda amatör girişimcilerin hepsi para kazanıyordu. Bir video çekip, insanları bilgilendiren, eğlendiren ya da korkutan veya komiklikler yapan, dini siyasi ekonomi temalı Youtube kanalları, oyun tanıtım, teknoloji ürünleri inceleme kanallar, makyaj nasıl yapılır konulu kanallar, şarkı türkü kanalları, özel yeteneklerini sergileyenlerin kanalları çok para kazanıyorlardı.
Şimdi ise bu kazançlar yerini biraz daha profesyonel oluşumlara bıraktı. Öyle ki ayda 13 bin dolar kazanan ve kazancı sürekli artan BKM kuruluşu gibi… Bu kanalın yarım milyondan fazla takipçisi var.  Videoyu izleyenlerin sayısı arttıkça kazanç da katlanıyor.
Prenses Elif Kanalı

Aylık kazancı 14 bin dolara varan ve abone sayısı 210 bine yaklaşan Prensel Elif Kanalı da iyi para kazanan bir Türk kanalıdır. 3.5 milyon izleme potansiyeli bu kanala epey para kazandırıyor. En çok kazanan youtuberlar 2018 yılında yayınlanan bir listede Prenses Elif kanalı yüksek sıralamalar da yer almayı başarabildi.
Dokuz Sekiz Müzik Youtube Kanalı

Bu kanal da 770 bin aboneye erişmeyi başarmış 126 milyon kişinin izlediği bir şark, kanala 190 bin dolara kadar para kazandırmış.


youtubedan para kazanan türkler
Youtube Para Kazanma YöntemleriYapYap Youtube Kanalı

Böcek yiyenlerin videoları paylaşılıyor. Kanalda akrep yemek cırcır böceği yemek ve her türlü mide bulandıran böcek yemek, kanala 9 milyona yakın izleme potansiyeli kazandırmış. Türk Youtuberlar ne kadar kazanıyor diye almış olduğum sıkça bir soru üzerine şu şekilde bir örnek vermek istedim. YapYap kanalı 9 milyon izlenme oranına sahip bir kanal bunu biliyorsunuz.

 Bir reklam veren olarak YapYap kanalına mı yoksa 9 milyon izlenmesi bile olmayan ve reklamlarda sürekli kanal değiştirilen bir ülkede televizyon kanalına mı reklam almak sizce daha mantıklı? Tü
Aşk Laftan Anlamaz ki Youtube Kanalı

353 bin abonesi ile her geçen gün daha çok izlenen bir kanal. Sadece filmin fragmanı 7 milyon izlenme kazandırmış ve da 4,500 dolar para kazandırmış. Türk Youtuberlar ne kadar kazanıyor diye sorulan sorulara neden daha çok izlenen kanallar varken bu kanallardan yola çıktığımızı sormak isteyenler...

Öncelikle herhangi bir reklam kaygımız bulunmuyor. İleri Kafalar olarak düşük aboneli Youtube kanallarını da yüksek aboneye sahip Youtube kanallarını da görmenizi istiyoruz. Yani Türk youtuberlar ne kadar kazanıyor diye soruyorsunuz ve iç geçiriyorsunuz hani. İşte bilmelisiniz ki çok büyük bir ağ oluşturamadığınız sürece ayda 100 TL gibi komik rakamlar da kazanma ihtimaliniz kuvvetle yüksektir.
Youtube’dan Para Kazanan Türkler

Youtube kanalının para kazandırdığını öğrenen büyük bütçeli kurumlar da boş durmadı ve son yıllarda işi iyice profesyonelleştirdiler. Anlık haber kanalları, televizyonlardan tanıdığımız ünlü şovmenler bireysel kanallar açarak, TV platformunun dışında kendi kanallarından programlar yapmaya başladılar.
Abone olduğunuz taktirde her kanal yüklendiğinde anında mail ile bilgilendiriliyorsunuz. Aylık kazancı 25 bin dolara ulaşan Enes Batur kanalı da hala izlenmeye devam eden bireysel kanallardan biri…  Büyük TV kanallarının da kendilerine ait Youtube kanalları yılda milyonlarca lira para kazandırıyor.  Enes Batur Youtube'dan ne kadar kazanıyor merak ediyorsanız. Buraya tıklayınız. Bu arada Enes Batur en çok kazanan Türk youtuber olarak bilinse de bu konuda yanlış bildiğinizi belirtmek isterim. Yüksek sponsora sahip çeşitli kanallar daha fazla kazanç elde ediyor.

Bu arada Youtuberlar nasıl para kazanıyor başlıklı bir rehber isteyen arkadaşlar buraya tıklayarak hemen başka bir blogger'ın vermiş olduğu bu bilgilere detaylı olarak erişebilir.
Youtube'dan Nasıl Para Kazanırım
NetD müzik kanalının yıl bazında 44 milyon TL geliri var. Onu takip eden Kanal Dise 16 milyon TL gelir elde ediyor. Acunn Kanalı, ATV kanalı 12-13 milyon TL gelire sahip. Haber kanalları müzik kanalları ve çizgi film kanalları, spor kanalları yıl bazında milyonlarca TL kazandıran kanallar oluyor.
Youtube Para Kazanma

Youtube platformundan para kazanma gittikçe zorlaşıyor. Çünkü para kazanmak için ciddi bir çaba harcamak, özgün bir konu bulmak ve profesyonel bir video çekimi yapacak cihazlara sahip olmak en önemlisi belli bir düzen içinde izleyicileri çekmek için haftada 1 veya 2 video yayınlamak gerekiyor.
Yayınladığınız videoların görüntü ve ses kalitesinin çok iyi olması gerekiyor. Ayrıca kesinlikle kopya bir içerik olmaması da önemli, aksi halde telif hakkı yiyebilir ve videonuz silinebilir. Bazı siyasi videolar da aynı şekilde kapanabiliyor.
Din, siyaset alanı biraz hassas olduğu için daha çok eğlence, yetenek sergileme ya da bir konu hakkında çok merak edildiği halde dişe dokunur bir veriye ulaşılamaması size fikir verebilir.
Youtube Para kazanma biz Türkler için Avrupalı Youtuberlar’a göre daha zor ama imkansız değil. Sonuçta İngilizce bir video yayınladığınızda, en az 3 milyar izlenme potansiyeliniz varken, Türkçe bir videoda maksimum 100 milyon izlenme potansiyeliniz vardır. O yüzden yeni bir kanal açmak isterseniz ve potansiyeli yüksek olsun isterseniz İngilizce bir video sizi bu merdivenlerden daha hızlı çıkartabilir. Youtubedan nasıl para kazanılır diyorsanız hemen tıklayın!
Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır

Youtube para kazandıran bir platform. Ama bunun için öncelikle özgün bir konu ve bu konuya odaklı yüzlerce videonuz olması gereklidir. Teknik alet ve cihazlarınızın kaliteli olması ( kaliteli video kamera, kaliteli mikrofon, kaliteli arka fon, video yazıları) gerekiyor.
Tüm bunları sağladığınızda birden milyonlarca insanın sizi izlemesini beklemeyin. Kanalınızın yavaş yavaş tanınması gerekiyor. İlk başlarda biraz sıkıntı çekeceksiniz ancak zaman ilerledikçe, kazanç hanesinde gördüğünüz 0,01 dolar gibi komik rakamlar yükselmeye başlayacaktır.
Bu rakamları aylarca görerek, morali bozulan fakat para kazanma potansiyeli çok yüksek olan binlerce insan, videolarını sildi ya da vazgeçti. Siz asla bu umudunuzu yitirmeyin! Tüm ülkede tanınan bir fenomen olmanız hiç de imkansız değil.
Youtube en Çok Para Kazanan Türk

Bu platformda en çok para kazanan Türk olmak istiyorsanız özgün bir konu seçin.  Bir küçük topluluğa değil de halkın geneline hitap edebileceğiniz bir konu seçin. Bu konuyu sürekli olarak güncel tutmanız gerekiyor. Bu rutin haftada 1-2-3 video yayınlamakla sağlanabilir.
Video çekimleri ses düzeni videoyu hazırlama süreci başlangıçta zor ve zaman alıcı gelecektir. Her iş öyledir, ama sabır gösterirseniz bu işe alışacaksınız ve git gide daha kolay ve hızlı videolar çekmeye başlayacaksınız.
Videolarınız yayınlandıkça belli bir potansiyele eriştiğinde, belli bir takipçi kitleniz oluştuğunda reklamlar almaya başlayacaksınız. Reklamlar izlendikçe size de bu büyük pastadan paylar verilecek. Bu işin yüzde yüz kazanç garantisi var mı diye merak eden okuyucular olabilir.
Hiçbir şeyin yüzde yüz garantisi yoktur. Büyük emekler sarf ederek ve en kaliteli cihazları alarak, hatta bir teknik ekip oluşturarak videolar hazırlayan insanların ilk bir iki yıl bir şey beklememesi gerekir diye düşünüyoruz. Çünkü hangi alanda yayın yaparsanız yapın, gün geçtikçe artan rakipleriniz var ve onlardan farklı ve üstün ürünler sunmanız gerekiyor.
İyi Bir Proje Oluşturun

Belki de Youtube’dan en çok para kazanan Türk olma potansiyeliniz vardır, herkesi çekecek bir beceriniz, yeteneğiniz vardır. Fakat onu nasıl sergileyeceğinizi bilemiyorsunuz. Eskiden bir yeteneğiniz olsa bile birçok yere başvurmanız, para harcamanız ve sabırlar aylarca beklemeniz gerekirdi.
Youtube size bu fırsatı veriyor ve ayağınıza kadar getiriyor. Şimdi kendiniz ispat etme zamanı. Hazır hissediyorsanız önünüzde hiçbir engel yok. Sizde olup da başkalarında olmayan bir yeteneğiniz varsa bunu paraya çevirmek için Youtube iyi bir araç olabilir.  Çok iyi resim yapıyor olabilirsiniz, o halde çizmeye ve çekmeye başlayın!
Çok iyi bir ses kaliteniz olabilir, metinleri yazıp okumaya başlayın! Ya da belki çok iyi ders verebiliyorsunuzdur. O halde tahtanın başına geçin ve ders vermeye başlayın. 300-500 video çekmekten çekinmeyin.
Bu işi yapmaktan zevk aldığınızda başarı mutlaka sizi takip edecektir. Ama kendinizi iyi ifade etmeniz gerekiyor ve rakiplerden bir farkınız olması gerekiyor. İnsanlar sizi neden izlesin?
Sorulacak soru budur. İzleyici vefakar değildir, sizin hatırınız için sizin videolarınızı izlemezler, beklentilerini karşılayacağınız bir şeyler vermeniz gerekir. O zaman sizi takip ederler.
İkincisi asla kopya içerikler yayınlamayın, Youtube gelişmiş sistemlere sahip ve bunu yakalarsa tüm emek çöpe gider. Üçüncüsü Youtube’dan para kazanan Türkler arasında olmak için sabır ve azminizden hiçbir şey kaybetmeyin.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme