En İyi Antrenman Programı Nasıl Olmalıdır?

Spor yaparken kişilerin genel olarak ardı sıra kesilmeksizin yapmış olduğu genel hataları sizin için inceledik. Bu hatalar sadece sizin spor hayatınızı değil. Gerçek yaşantınızı da olumsuz etkiliyor! Yazımızı incelemeniz sağlığınız açısından daha doğru olacaktır. Sporcuların yaptığı hatalar için yazımızın tamamını okumalısınız. Spor yaparken yapılan hatalar aslında birçok kişi tarafından dikkat çekmese de kalıcı sağlıksal problemlere bile neden olabilir! Spor yaparken yapılan hatalar listemde yer alan her problemi dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim.

En iyi antrenman programı oluştururken de aşağıda yer alan bilgilerin tamamı dikkate alınarak hazırlanmalıdır. En iyi antrenman programı diye bir şeyin olmadığı iyice anlaşılmalı. Her kişiye özgü farklı bir programın olduğu konusunda hem fikir olmalıyız. En iyi antrenman programı diye bir şey yoktur. Kişisel farklılıklar ihmal edildiği için saçma sapan spor hocalarının uydurdukları başlangıç antrenmanları diye herkesin yaptığı fiyasko antrenmanlar vardır. Sitemde yer alan diğer konu başlıklarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsin. Harika bir dizi önerisi listesi arıyorsan bu arada sizleri bekleyen mükemmel bir yazım var. Resme tıklayarak kullandığım supplement sitesini inceleyebilirsin. Hemen aşağıda!

Supplement Kullanmak Yanlış Mı?


Bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Günde 5 kilo kırmızı et tüketmenin de yanlış olduğunu hala anlayamayan tipler var. Arkadaşlar supplementler normal besinlerden antioksidan açısından ve hormonal açıdan bir nebze farklıdır. Ancak bu ürünler Sağlık Bakanlığı onayını aldıkları için aslında ağır risk grupları kullanmadığı sürece herhangi bir sorun teşkil etmez. Özellikle vücut geliştirme yapan kişiler supplement kullanmadan gelişim göstermeleri daha uzun bir zaman alabilir. Beslenmeye vakit bulamayan kişilerin daha çok tercih etmesi gerekiyor. Ayrıca henüz en iyi antrenman programı arayışlarında bulunan kişiler için şunu belirtmek isterim ki bu programı bir yabancının eline bırakmayın. Bol bol araştırıp en iyi antrenman programı keşfini kendiniz tamamlayın. 

Benim kendi kullandığım supplementlerden birçoğunu aşağıdaki siteden alıyorum. Fiyat olarak eski sitelerin çok yüksekten satmaları sinirimi bozduğu için yeni siteler keşfetmeye başladım. Supplement kullanmak yanlış mı sorusuna tekrar dönecek olursam. Artık ön yargıları yıkmanın zamanı geldi. Eğer ki eksik besleniyorsan. Başka hiçbir çaren kalmıyor. Supplement kullanmak yanlış mı diye sormak yerine asıl odak noktanız antrenman programınız olmalı. Supplement tek başına bir anlam ifade etmez. En iyi antrenman programı ile birlikte kullanılması gerekir. Yani kişi için belirlenen bir en iyi antrenman programı ile kullanıldığında inanılmaz büyük katkıları olacaktır.

Sıklıkla Spor Yaparken Yapılan Büyük Hatalar

Spor, hayatımızın vazgeçilmez noktalarından biri haline gelmek için adeta bizi zorlamaya devam ediyor. Nasıl mı? Günümüzde yaşanan obezite ve dahi ciddi fiziksel sorunların önüne profesyoneller ve diyetisyenler de dahil olmak üzere sporun artık hayatımızda olmazsa olmazlardan birisi olduğunu belirtiyor. Peki, spor yaparken yapılan hatalar yüzünden sizce Türkiye'de kaç kişi istediği gibi bir sonuç elde edemiyor?

Tahmin edilmesi güç olmasa da spor yapan her 10 kişiden 7'si spor yapmayı ne yazık ki sevebilmiş değil. Yaşanan en büyük hata bu noktada meydana geliyor. İşte yukarıda sormuş olduğumuz sorunun cevabını da 10 kişi de 7 kişinin spor yapmayı sevmemesinden dolayı bir gelişim gösteremediğinin kanıtını oluşturuyor.

Gelişim göstermedikçe yapılan spor fiziksel açıdan faydalı olması bir yana dursun zihinsel olarak sizleri depresyona sokabilir. Yani sağlıklı bir şekilde kilo vermek isterken bir anda ruh halinizi de kendinizi başarısız gören biri haline sokabilirsiniz. 


antrenman programı tavsiyeleri
En İyi Antrenman Programı Nasıl Olmalıdır?

En İyi Antrenman Programı Nasıl Belirlenmelidir?

Kişiden kişiye değişebilen en iyi antrenman programı aslında birileri tarafından size öğretilecek bir şey değildir. Programları satan birçok kişiye bu yüzden itibar etmeyin. Adam İstanbul'dan Ardahan'daki adama program veriyor. Zerre tanımadığı kapasitesi ne olduğunu bilmediği bir adama! Bunlara artık inanmayın. En iyi antrenman programı kişinin kendi elindedir. Hangi alanda iyiyseniz onu değerlendirin. Yani en iyi antrenman programı diye yaptığınız araştırmalar sonucunda sürekli kendinizi saçma sapan işlere yöneltmeyin. En iyi antrenman programı dediğiniz şey öyle tek seferde geliştirilecek bir şey değil. Zaman içerisinde vücudunu tanıdıkça en iyi antrenman programı kendin için zaten oturmuş olacaktır. Yalnızca bir yerden sonra yeni hareketler ile bunu şekillendirmek geriye kalacaktır.

Günümüzde çokça sorulan en iyi antrenman programı nasıl olmalı sorusuna da kısaca böyle bir cevap vermek istedim. Burada demek istediklerimi bir örnek üzerinden açıklamak istiyorum. Örneğin bir kişi süper squat hareketini normal squattan daha efektif olarak yapabilir. Bu durumda normal squattan çok az verim elde ediyorsa süper squat hareketi bu kişi için daha iyi bir alternatif olacaktır. En iyi antrenman programı hazırlarken kendinizi bu gibi hareket sınırlamalarına sokmalısınız. Önemli olan en iyi gözüken hareket değil. En iyi antrenman programı oluşturabilmektir. 

Spor Yaparken Yaşanan Mide Bulantısı ve Stres


Stres... Stres faktörünü bütün spor yazılarında görüyorsunuz. Hiç düşündünüz mü? Bunu neden sürekli bu kadar dile getiriyorlar veya stres durumu gerçekten doğru mu? Bu soruyu dahi henüz kendinize hiç sormadıysanız bir şeyleri kaçırıyor olabilirsiniz. Spor yaparken dinlenecek müzikler ile stres faktörünü azaltabilirsiniz.
Stres, hayatımızı engellemek üzere geliştirilen tabiri caizse bir anti beyin hareketidir. Stressiz bir vücudun sağlıksal açıdan sadece bir şeyleri umursamadığı veya düşüncesiz biriymiş gibi davrandığı düşüncesi ise yanlıştır. Stres sadece umursamazlık veya ciddiye almama durumu değildir.

Ayrıca spor yaparken mide bulantısı yaşamak beslenme düzeninde eksikliklere işarettir. Spor yaparken mide bulantısı yaşamamak için doğru bir besin skalası oluşturmalısınız. Sporcular mide bulantısı yaşıyorlarsa gelişimi unutmalılardır. Bu yüzden beslenmesi olmayan bir sporcu boş bir çuvaldan farkı olmayacaktır.
antrenman programı önerisi
En İyi Antrenman Programı 


Spor Yaparken Mide Bulantısı Yaşamak Normal Mi?

Stres olarak size bütün diğer sitelerde verilmeye çalışılan esas mesaj bir genelleme olarak verilmiştir. Yani sadece stres yaptığınız durumlar için geçerli olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Stresli durumların aksine sizleri aşırı derecede heyecanlandıran bütün olaylar spor yaparken kötü bir sonuca neden olabilir. Heyecan ve stres gibi diğer duygusal ve ruhani yoğunluklar insan bedenini epey bir yorduğunu "stres" başlığı altında sizlere ifade ediyorlar.

Yorgunluk faktörünü ele almadan yazımıza son vermek olmayacaktır. Unutulmaması nedeniyle belirtmek istiyoruz ki spor yaparken dinlenmeye ayrılan vakit gelişmenin esas kaynağıdır. Yani vücudunuza spor yaparak iyi baktığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Günde 4 saat uyku ile yapılan 1 saatlik bir antrenmanın 10 dakikalık bir antrenmandan bir farkı olmayacaktır. Çünkü vücudunuz istediği düzeyde faydayı alamayacağından atmak istediğiniz fazlalık yağlar dahi kendisini koruma altına alabilir.

Bu yüzden uykunuzu ve dinlenme günlerinizi büyük bir dikkatle geçirmeniz sağlığınız açısından ve spor hayatınız açısından en doğrusu olacaktır. Spor yaparken yapılan büyük hatalar sizin için kısaca farkını özetledik. Umarım ki kendimi doğru ifade edebilmişimdir. Yorum yapmayı lütfen unutmayınız.

spordan önce ne yenmelidir
Spor Öncesi Yedikleriniz Midenizi Bozabiliyor

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

En sık karşılaştığım sorulardan birisi de bu sporcu beslenmesi nasıl olmalı? İşte spor yaparken dikkat etmediğimiz en önemli nokta da bence burası. Evet spor yapmak zor. Ancak en zor kısmına daha yeni geçtiniz. YEMEK! Nasıl yemek yiyebiliriz ki? Etin kilosu almış başını gidiyor. Adeta uçuşa geçen bir fil gibi hem ağır geliyor hem de cebimizdeki parayı uçuruyor. Ama sporcu beslenmesi yapılmadığında vücut geliştirme yerine vücut geriletme gibi saçma bir tanım yaptığım durumu yaşarsınız. Unutmayın yıpranan kasların protein ihtiyacı karşılanmazsa o kaslar bir yerden sonra yetersiz gıda takviyesi sonucunda erimeye başlayabilir. Sporcu beslenmesi nasıl olmalı sorularınızı bu yazımda olabildiğince detaylı olarak incelemeye çalışıyorum. Sporcu beslenmesi nasıl olmalı diye merak edenler lütfen okumaya devam etsin.
Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Yaşanan mide bulantısı sorunu için spor yaparken mide bulantısı başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Yine de bu başlık altında da söylemeden geçmek istemiyorum. Spora giderken neler yenmelidir? Merak ediyorsanız. İşte uzak durmanız gereken yiyecekler:

  • Asla spordan önce ağır yağ içeren besinleri yemeyin.
  • Yağ yakımı amacıyla gidiyorsanız. Beslenme amaçlı olarak protein ağırlıklı beslenerek gitmeniz daha doğru sonuçlar doğuracaktır. Çünkü vücudumuz ilk olarak karbonhidratları yaktığı için enerjimiz hızla azalabiliyor. Ancak protein yapı taşlarına geç ayrıldığı için bu süreçte bizi hem tok tutuyor hem de yağ yakımının başlamasına yardımcı oluyor.
  • Kesinlikle spordan önce süt ile birlikte protein tozu tüketimi yapmayın. Hazımsızlığa neden olan bu durum spor esnasında ciddi mide bulantıları veya kusmalara neden olabilir.
  • Spordan önce yemek istediğiniz her şeyi tüketmeyin. Örnek olarak; spor öncesi badem, fıstık, ceviz, elma, muz... gibi alternatif yiyecekleri tercih etmelisiniz.
  • Sağlıklı besleneceğim diye kendinizi çıldırtmayın. Önemli olan önceliğiniz ruh sağlığınızdır.

Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz Kısaca Bir Özet Sunalım

Spor yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli şey: Kendinizi bugün nasıl hissediyorsunuz? Eğer ki spor yapmaktan veya herhangi bir şey yapmaktan kendinizi uzak hissediyorsanız.  Bugün kesinlikle spor yapmalısınız demektir. Spor bir disiplin aracı olarak bilindiği için canınızın istemediği zamanlarda spor yapmak vücudunuzu bedenen ve ruhen kandırmanıza yardımcı olacaktır.

Şimdi spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz kısaca sizlere maddeler halinde sunmak isterim.

1. Set Araları: Set aralarını gerçekten çok uzatabiliyoruz. Uzun set araları asla faydalı bir sonuç almanıza yardımcı olmayacaktır. Set araları ile ilgili Ağır Sağlam'ın bir videosu için tıklayın.

2. Devamlı Antrenman Programları: Her geçen gün spora olan bağlılığınız vücudunuzu alıştırdığı için antrenman programlarınızı 1. aydan itibaren düzenli olarak 3-5 hafta içerisinde değiştirmeye özen gösteriniz.
3. Spor Salonu Hocaları Sorunsalı: Salon hocaları ilgi ve alakayı tam olarak sağlayamıyorlar. Yoğunluk sebebiyle veya bir başka sebeple sizinle ilgilenmiyor olabilirler. Ancak bu onların işidir. Asla soru sormaktan çekinmeyiniz. Hocaların sizlere hareketleri öğretmesi ayıp bir şey değildir. Bunu kendinize yapmayın. Soru sorun!

4. Fazla Supplement Kullanımı: Gereksiz yere yok Gainer alayım veya yok ben protein tozu alayım gibi durumları kendinize yaşatmayın. Eğer ki sporu gerçekten yapmaya devam edecekseniz. Supplement kullanmanızda bir sakınca yoktur. Ancak bir ay yapacak kişilere gerçekten tavsiye etmiyorum. Hiçbir faydasını göremezsiniz.

5. Spor Yaparken Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı: Özellikle ders almayan kişiler için su hakkında klişe olarak bilinen bir sözü hatırlatmak isterim. "Su hayattır." Profesyonel bir sporcu günde içtiği su miktarına dikkat etmeyi bırakmış. Adeta su içtiği vakitleri bile hesaplamaya başlamıştır. Siz yeteri kadar su içiyor musunuz? Öncelikle bu soruyu kendinize sorun. En az 3 litre içmelisiniz. Konuyla ilgili videoyu hemen linkten izleyebilirsin.

6. Spor Yaparken Ne İçilmeli: Sporcuların spor yaparken ne içilmeli sorusunu sormalarının en temel sebebi BCAA'ya ya para vermek istemiyorlar. Ya da spor esnasında neler içecekleri konusunda bir fikirleri yok.  Kolaylıkla su ve vişne suyunu karıştırarak ancak vişne suyu çok fazla kullanılmamak üzere karıştırıldığında spor esnasında size BCAA etkisi yaratacak bir karışım sunabilirim. Ancak şeker hastaları ve spor yapan kişilerin doktor tavsiyesi ile kullanmalarını tavsiye ederim.

7. Spor Yaparken Dinlenecek Şarkılar: Ekşi Sözlük gibi platformlarda rastladığım bir yorum üzerine en çok aklıma yatan ve kendimin de uyguladığı şarkı seçeneği kesinlikle tempolu, sizi sürekli ayakta tutan şarkılar olmalıdır. Neden? Spor esnasında eksik bir motivasyon sizleri sakatlığa kadar itebilir. Ancak yüksek motivasyonlu bir kişinin diğer kişiye nazaran hem daha iyi antrenman yapacağı için hem de daha rahat konsantre olabileceği için spor yaparken şarkı dinlemek gerçekten çok önemlidir. Harika bir liste buldum.

8. Spor Yaparken Sıkılmak: Genel olarak spor olsun diye yapan kişiler tarafından hissedilen bu duyguyu yaşamamak için konsantrasyon çalışmaları da yapmalısınız. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız nedenlerinden biri size uygun olan en iyi antrenman programı henüz elinize geçmemiş demektir. Bunun için antrenörünüz tarafından yardım istemeyi unutmayın.

9. Spora Yeni Başlayan Bayanlar: Salonlarda sıkça dikkat ettiğim bayanların çalışma stilleri gerçekten tam anlamıyla birbirine çok yakın. Hatta aynı bile diyebilirim. Bayanların bu konuda acil olarak çeşitli kadın spor kanallarını takibe almaları gerektiğini düşünmekteyim. Kendi programınızı kendiniz seçin. Boş vaatlere kanarak saatlerinizi kardiyoya ayırmayın.

10. Sabah Koşusu Yani Kardiyosu: Sabahın köründe kalkıp kim koşacak? Maalesef siz... Eğer ki yağ yakmak istiyorsanız. Vücudunuza su harici ve kahve harici hiçbir şey almadan sabah koşusuna çıkmalısınız.  Kardiyo yapmak sizleri bir adım öne götürmeyecektir. Başlangıç aşamasında kardiyo çok önemlidir. Ancak ilerleyen günlerde etkisi azalacağı için aç karnına koşuların etkisini 2 hafta denemenizi tavsiye ederim.
sporcu beslenmesi nasıl olmalı
Sabah Kardiyosu Neden Bu Kadar Önemli

Kardiyo Yapmak Şart Mı?

Bu arada sıkça sorulan sorular arasında kardiyo yapmak şart mı diye bir söylenti dolaşıp duruyor. İçiniz rahat edecekse yapmak istemiyorsanız tabi ki zorunda değilsiniz. Ancak uzmanlara göre kondisyonsuz bir vücut ile gelişimin %27'sinin daha az olacağı araştırmalarca ispatlanmıştır. Yani kardiyo yapmak şart mı bilemem ama yapmazsanız bir yerden sonra vücudunuzda istenilen gelişim yaşanmayabilir. En iyi antrenman programı eğer sizin için kardiyoysa evet yapmak şarttır. En iyi antrenman programı başlığımda gördüğünüz bilgilere göre sizin için en faydalı alanın çalışmanız gereken alan olduğunu anlamanız gerekiyor. En iyi antrenman programı rastgele belirlenecek bir konu değildir. Kardiyo yapmak şart mı diye soran arkadaşlar bu sorunun cevabını en iyi kendiniz bilebilirsiniz. Aşırı kilolu olan arkadaşların kardiyo yapmak şart mı sorusunu sormaları bile gerçekten yapmaları gerektiğini gösteren bir işarettir.

Sporcu Beslenmesi Örnekleri


Çok araştırdım ve ne yazık ki ülkemizde bu konuya tahmin edildiği kadar önem verilmediğini fark ettim. Ben bir diyetisyen değilim veya bazı kişiler gibi uzmanım en iyisiyim demiyorum. Ancak araştırmayı seven birisiyim.

Fitness beslenme programı için yaptığım araştırmalarım beni Ağır Sağlam'a itti. Ağır Sağlam gayet başarılı bir spor kanalıdır. Ağır Sağlam'ın yayınladığı Fitness beslenme programı ücretsiz olarak bu yazılarında anlatılıyor. Spor salonlarındaki saçma sapan diyetler ile bir yere varamayacağınızı anlamanızı istiyorum. Beni yanlış anlamayın. Ancak 90 kilo adama verilen diyet programı ile 75 kilo adama verilen diyet programı aynı olması sizce mantıklı mı? Aynı fotokopiyi herkese veriyorlar. Sizce bununla bir yol kat edebilir misiniz?

Bu yüzden Ağır Sağlam örneğini verdim. İşin matematik kısmını anlamanızı tavsiye ederim. Gerisi gerçekten boş lakırtıdan başka bir şey değil. Fitness beslenme programı ücretsiz bir şekilde temin etmek için sadece Ağır Sağlam değil çeşitli spor kanallarından da yardım alabileceğinizi unutmayınız. Sporcu beslenmesi nasıl olmalı gibi soruların sıkça aklınızı kurcalamasına da izin vermeyin. Profesyonel bir sporcu olmadığınız sürece çok aşırıya kaçmadan istediğiniz gıdaları tüketmeye devam edebilirsiniz.

protein ağırlıklı beslenmenin önemi
Protein Ağırlıklı Beslenmek Şart Mı?


Hazır bu görseli paylaşmışken acıktığımı hissettim. Neyse konuyu dağıtmadan protein ağırlıklı beslenmek şart mı diye soran bütün okurlarıma cevap vermek istiyorum. Protein ağırlıklı beslenmek şart mı yani gerçekten böyle bir şeye ihtiyacımız var mı? Üzgünüm ancak pahalı olmasına rağmen protein ağırlıklı beslenmek kas gelişimi açısından çok önemlidir. Kilo almak veya kilo vermek isteyen insanların tamamının etkilendiği bir durumdur. Yalnızca kilo almak isteyenler karbonhidrat ağırlıklı bir diyet programı belirleyebilirler.

Kilo Verirken Yapılan Basit Hatalar

Kilo verme sürecinde çevrenizden gelen baskı ve kendinize olan inancınızın sarsılması an meselesi. Ancak bu süreci atlatsanız dahi hiç kolay bir şey yapmadığınızı bilmelisiniz. Şimdi sırasıyla ilerleyelim. Kilo verme sürecinde yapılan hatalar arasında hiç yağ almadan beslenmeye çalışmak yer alıyor. Kilo verirken yapılan hatalar liste şeklinde değil biraz daha dert yanma şeklinde verilecek.
Hiç yağ almadan beslenmek sizce kulağa doğru geliyor mu? Asla! Yağlar, vücudumuzun en önemli enerji kaynakları oldukları için geç yakılırlar. Kalori değerleri yüksek olduğu için değil! Ön yargılarınızı bir kenara bırakın.

Yağsız bir beslenme düzenine sahip bir kişinin 1000 kalori koşu yapması ancak yeterli enerjiyi sağlayamaması bir yerden sonra yağ yakımını durduracaktır. Spor yaparken yapılan hatalar arasında sayılan bu süreci yaşamamak için lütfen daha dikkatli olmaya özen gösterin. Kilo verirken yapılan hatalar yalnızca bunlarla da sınırlı değil. En iyi antrenman programı için bir araştırma yapmayıp rastgele kulaktan dolma bilgilerle kilo verirken yapılan hatalar arasında bulunan en önemli etkeni yapmış oluyorsunuz. Araştırmayan bir sporcu en iyi antrenman programı hakkında bir bilgisi olmayan sporcu büyük bir boşlukta olduğunu bilmesi gerekir.

Yağlar dile gelip diyeceklerdir ki "bak kardeşim ne yapıyorsun sen? Bu iş böyle olmaz. İyi yemiyor musun lan sen. Al sana kas kaybı o zaman." 1 kilo yağ yakacağım diye 1 kilo kas yakmış olmayasınız bugüne kadar? Şaka bir yana kas yakmakta çok zor ancak bu duruma gelen yağlarımdan kurtulamıyor acil yardım edin çığlıkları atan yüz binlerce insan ne yazık ki var. Yapmayın! Yağ kullanımını düşürmek bile çok tehlikeliyken uzman bir yardım almadan yağ kullanımını ayarlamayınız. Aksi takdirde dönülemez bir sürece girebilirsiniz. Spor yaparken yapılan hatalar cidden sağlıksal sonuçlara da neden olabiliyor dikkatli olmanı öneririm.

Spor Öncesi Kahve İçmenin Önemi

Ter bezlerinizin aktif olarak çalışmasını istiyorsanız. Spora başlamadan 15 dakika önce kahve tüketmenizi bütün uzmanlar tavsiye ediyor. Kahve tüketmek elbetteki pek faydalı bir şey değil. Ancak kahveyi dozunda tüketmek bir nevi metabolizmanızı harekete geçirmek için çok faydalı bir yöntemdir. Spor yaparken yapılan hatalar arasında spor öncesi kahve içmenin önemi konusu da yer alıyor. Neden mi? Fazla kafein alımı spor esnasında enerjiden çok paniğe veya güç kaybına yol açabilir. Vücut ihtiyacından fazla kafein almamalıdır.

spora gitmeden önce kahve neden içilir
Spor Öncesinde Kahve İçmenin Önemi Nedir?


Spordan önce kahve içmenin önemi için bu alanı bir bütün olarak düşünün ve bu bir zorunluluk değildir. Keyif almıyorsanız. Kahve de içmeyiniz. Yağ yakımında etkili olduğu bilinen kafein yoğun miktarda bulunduğundan spor öncesi içilecek bir bardak sade kahve ile birlikte antrenmanınızı yapınız. Aradaki farkı anlayacaksınız. Ayrıca daha güçlü bir yapıya sahip olacaksınız. Antrenman esnasında size daha çok enerji sağlayacak ve kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Bu arada kahve içmek yağ yakımını hızlandırıyor.

Unutmamalısınız ki BCAA içerisinde de ana yapı taşlarında yer alan bir kafein bulunuyor. Neden uzmanların spordan önce kahve içmenin önemi özellikle neden vurguladıklarını şimdi anladınız mı? BCAA ürünlerini kötülemek istemiyorum. Bakıldığında yalnızca kafein gibi düşünülen bu ürünlerin aslında sporcu bünyesine enerji verimi açısından ağır bir katkısı bulunduğu için tavsiye edildiği gerçeğini unutmamak gerekiyor. Spordan önce kahve içmenin önemi veya bcaa kullanımı neden bu kadar önemli beni anlayabiliyor musunuz? Ancak yine de bütün bunları eksiksiz yapsanız bile eğer ki en iyi antrenman programı nedir daha doğrusu senin için en iyi antrenman programı nedir bunu hala öğrenmediysen çok büyük bir hata içerisindesin.

Aşağıdaki Görsele Tıklayarak Supplement Tavsiyelerine Ulaşabilirsin
Spor Sonrası Ne Yenmelidir?


Spor sonrasında yaşanan şeker eksikliği nedeniyle muz yemek yanlış olmayacaktır. Ancak kilo vermek isteyen kişilerin meyve tarzı ürünler yerine spor çıkışı aperatif bir salata yemeleri daha faydalı olacaktır. Unutmayınız ki meyvelerin içinde de bir nebze de olsa şeker bulunuyor. Spor sonrası ne yenmelidir sorusunu sıkça duyuyoruz. Uzmanların bu soruya cevap vermelerini bekliyorsunuz. Ancak durumunuzu net özetlemem gerekirse:

Ülkemizde kazanç tipleri birbirinden oldukça farklı. Bu yüzden de insanların maddi düzeylerine göre beslenmeleri gerekiyor. Bunu da gidip insanlara "fakir misin?" veya "zengin misin" gibi soramayacağımıza göre bu kararı sizin vermeniz en doğrusu olacaktır.

Yine de dikkat etmelisiniz ki spor çıkışı ağır karbonhidrat ve yağ tüketimi pek doğru olmayacaktır. Diyet sürecinde %30 üzeri karbonhidrattan fazlasını almak pek doğru değildir. Yani diyet sürecinde değilseniz biraz daha özgür davranabilirsiniz. Spor sonrası ne yenmelidir derken diye düşünürken kendinizi çok fazla da zorlayacak menüler hazırlamayın.

Ancak diyet sürecindeyseniz. Antrenman çıkışı hazır kan akışınız hızlıyken yemek yemeyi 20 dakika kadar ertelemeli ve ardından günlük almanız gereken karbonhidrat oranlarına göre almanız tavsiye edilmektedir. Spor yaparken yapılan büyük hatalar arasında yerini alan beslenme konusunda çok ufak bir tavsiye verdim. Ancak bunu hayatına uyarlamanız sizin için bir nebze de olsa zor olabilir. Umarım yazımızın tamamını beğenirsiniz.

  Spor sonrası ne yenmelidir diye düşünmek yerine artık biraz daha pratik olmaya başlamalısınız. Spor sonrası ne yenmelidir gibisinden genel bir şeyler söyleyebilmek mümkün değil. Çünkü 100 kilo bir sporcuyla 60 kilo bir sporcunun spor sonrası ne yenmelidir sorusuna karşılık alacağı cevaplar çok farklı olacaktır.
Peki günde ne kadar yağ tüketmeliyim diye düşünüyorsanız. Bunu hesaplayabileceğiniz diğer platformlara başvurmanızı tavsiye ederim. Günde ne kadar yağ tüketmeliyim sorusundan uzaklaşarak bir an önce sağlıklı yağ gruplarını diyetlerinize ilave etmeye başlamalısınız. Günde 5 lahmacun gömerek sağlıklı olunmuyor. Spor sonrası ne yenmelidir diye yaptığım birçok araştırma oldu. Ancak sporcuların genel olarak kaloriyi aşmadıkça gayet yararlı bir düzeyde ilerlediklerini düşündüklerini fark ettim. 

Yani 5 lahmacun lafını da o yüzden soktum. Spor sonrası ne yenmelidir diye spor yaparken bile düşünen insanlar var. Tamam acıktın reis ama sanki pek sırası değil. Spor sonrası ne yenmelidir diye ısrarla soran kesme ise gene de bir şeyler söylemek isterim. Spordan sonra genellikle protein ağırlıklı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek önemlidir. Boşalan glikojen depolarımızı hemen geri yerine koymalıyız. Aksi takdirde kaslarımız yıkıma uğrayacaktır.Spor İnsanı Yormamalı! - En Büyük HATA!

Spor, kendinizi yormaktan ziyade dinç hissettirmeli. Bu yalana artık inanmayın. Evet spor kendinizi dinç hissettirir. Ancak doğru yaptığınız sürece bu his geçerli olacaktır. Eğer ki spor yaparken yorgunluğu düşünüyorsanız. İsterseniz 200 kilo incline press girin. Yine de bir faydasını göremezsiniz. En iyi antrenman programı hafif olması da asla spor için faydalı bir şey değildir.

Spor insana olan etkisi kasların yorgunluğu ve yırtılması üzerine gelişimin sağlanmasıyla meydana gelir. Ancak spor insanı yormuyorsa sizce gelişimin olduğundan söz edebilir miyiz? İşte bütün mesele bunu kavramaktan geçiyor. En iyi antrenman programı sizi yormuyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir.

En iyi antrenman programı aslında sizler için olabilir. Ancak ağırlıklarda bir oynama yapılmadan antrenman değiştirmenin hiçbir mantığı bulunmuyor. O zaman yapılacak en doğru şey belli oldu. Öncelikli kendimizi yorma düşüncesinden vazgeçiyoruz. Çünkü yorulmamız gerektiğini kabullenmiş durumdayız. En iyi antrenman programı kişiye göre oluşturulurken maksimum düzeyde yorulmayı hedefleyiniz. 

Ağır olmadan acı olmadan asla başarı yakalayamazsınız. Spor yaparken yapılan büyük hatalar arasında en son ama en önemli gördüğümde budur. En iyi antrenman programı oluşturmadan önce sporcunun geçmişine göre bir ayarlama yapılmalıdır. Yani yeni olan birine göre en iyi antrenman programı ile eski bir sporcunun en iyi antrenman programı farklılık gösterebilir.

İşte artık hazırsın. Gerçek bir gelişim istiyorsanız. O ter sırtınızdan veya herhangi bir tarafınızdan akacak. Aksi takdirde gelişemez ve sürekli aynı yerde sayar durursunuz. 1-2 hafta içerisinde sürekli ağırlıklarınızı arttırın. Drop setler uygulayarak vücudunuzu uyarın. Vücudunuz yoruldukça hem daha çok beslenmek isteyecek hem de daha fazla gelişime şahit olacaksınız.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme