Evde Vücut Geliştirme Beslenme ile İlgili Midir?

Beslenme alışkanlıkları kolay değiştirilebilir şeyler değildir. Bunun farkındayım ancak artık yağlarınızdan kurtulmanın zamanı gelmedi mi? Fitness beslenme programı kilo verme amacıyla yaklaşan kişiler için harika alternatif önerilerim olacak. Yazımda bahsedeceğim esas konu ise evde vücut geliştirme beslenme ikilisinin birbiriyle ne kadar bağlantılı olduğu üzerine olacaktır. Evde vücut geliştirme beslenme açısından nasıl önemler taşıyor sizlere bunlardan bahsetmek istiyorum. Aletsiz vücut geliştirme antrenmanı üzerinde durmak istiyorum. Çoğu kişinin evinde dumbell olmadığı için sadece evde yapılan spor programlarını ele alarak bilgiler vermek istiyorum. Fitness beslenme programı kilo verme amacıyla başlanmış ve yarıda bırakılmış olabilir. Ancak evde yapamayacağınızı kim söyledi. Haydi kolları sıvayıp iş başına! En iyi antrenman programı başlıklı yazıma tıklayıp ulaşabilirsin.


Evde Vücut Geliştirme Beslenme İkilisi Nasıl Olmalı?


Arkadaşlar salonda yapmış olduğunuz spor ile evde yaptığınız spor arasında elbette farklar olacaktır. Ancak beslenme açısından aslında herhangi bir şey değişmez. Aksine eve tıkılı kaldığımız bu günlerde evde vücut geliştirme beslenme ikilisine daha fazla odaklanmamız gerekiyor. Evde yapabileceğiniz egzersizler için bazı tavsiyelere geçmeden önce biraz beslenme konusunu açmak istiyorum. Elbette konu hakkında bilgi aldığım birçok platformu da sizlerle burada paylaşacağımı belirtmek isterim.

Evde Beslenme Programı Nasıl Olmalı: Evde veya herhangi bir spor salonunda olduğunuz asıl gerçeği değiştirmeyecektir. Yani şişman olan kişi yine şişman zayıf olan ise hala zayıf! Salonda yaptığınız beslenme programını harfiyen uygulamak zorunda olmayabilirsiniz. Nedenine gelecek olursam. Sonuçta evde yaptığınız hareketlerin efor açısından sizi çok yorma ihtimali yüksek olabilir. Ancak kas yıkımı açısından ağırlıklı antrenmanlar elbette evde yapılan spordan daha verimli olduğunu belirtmek istiyorum. Evde vücut geliştirme beslenme ikilisi burada çok önemli bir rol oynuyor. Örneğin normal şartlarda kalori açığı oluşturmak isteyen biriyseniz. Aynı mantığı evdeyken de uygulamaya devam etmelisiniz. Eğer ki fırsatınız varsa koşuya çıkmanızı ve koştuğunuz süreye bağlı olarak kalori hesaplamanı tavsiye ederim. Kalori hesaplaması için kilonuzu ve bilgilerinizi girerek buradaki platformdan yardım alabilirsiniz.

vücut geliştirme teknikleri
Aletsiz Vücut Geliştirme Antrenmanı


Beslenme Programının Detayları: Gelelim esas istediğiniz noktaya. Evde vücut geliştirme beslenme ikilisini bağdaştırmak istiyorsanız. Öncelikle antrenman türünüze göre bir seçim yapmanız gerekiyor. Örneğin vücut ağırlığıyla yapılan yağ yakımını destekleyici antrenmanlar uygulayan kişilerin diyetlerini devam ettirmeleri gerekiyor. Ancak ketojen diyetlerden evde spor yaparken uzak durmak faydalı olacaktır. Corona virüsü sebebiyle asla sağlıksız diyetleri tercih etmeye kalkmayın. Detaylara gelecek olursam definasyon amacıyla yapan kişilerin yalnızca 400 kalorilik bir açık bırakmalarını tavsiye ediyorum. Ancak kilo almak isteyen kişiler için herhangi bir sınırlama yok diyeceğimi sanmayın. Arkadaşlar evde vücut geliştirme beslenme aslında kardeş gibidir. Yani ikisini birbirinden ayırmanız pek mümkün değil. Bu yüzden evde dahi olsanız nasıl beslendiğinize dikkat etmelisiniz.

Kilo Almak İsteyenlere Özel Beslenme Programları: Normal şartlarda beslenme programlarının yanı sıra birçok arkadaşımın kullandığını gördüğüm cici bebe gerçeğine değinmek istiyorum. Yağlanma ve şeker olayı var gibi tepkiler göstermeyin bir sakin olun. Cici bebeyi tavsiye etmiyorum. Ancak kısa süre içerisinde kilo almak istiyorum diyen kişiler için cici bebe oldukça önemli bir besin kaynağı olabilir. Ciddi bir kalori miktarına sahip olduğu için kilo almak isteyen kişiler tarafından çok tercih edilir. Evde vücut geliştirme beslenme programı oluşturmak adına şöyle bir özet çıkardım.


Evde Vücut Geliştirme Hareketleri Yapmak ve Kısa Bir Özet


Özet: Kilo vermek isteyen arkadaşlar sizler için tavsiyem kısaca şu yönde olacak. Öncelikle ekmeği tamamıyla bir ortadan kaldıralım. Ancak sabah öğünlerinde bir dilim tam tahıllı ekmek yemenizi tavsiye ederim. Vücudun ana enerji kaynağı karbonhidratı saf dışı bırakmayın. İlk öğün olarak kahvaltınız da süt ve süt ürünlerini bulundurmaya özen gösterin. Yanı sıra çay yerine kahve veya yeşil çay içmenizi tavsiye ederim.

Ancak kalp sorunu olmayan arkadaşlar bunu tercih etsinler. Kahvaltı öğünlerinizde karbonhidrat açısından karnınızı doyurmak ve sağlam bir kahvaltı etmek adına 1 adet haşlanmış patates, 3 adet haşlanmış yumurta, 1 adet tam tahıllı ekmek, 1 dilim peynir ve birkaç adet zeytin yeterli olacaktır. Doymayan arkadaşların amacın zaten doymamak olduğunu anlamaları 3-4 gün sürebilir. Öğle yemeğine kadar acıkan arkadaşlar leblebi yiyebilirler. Ardından öğle yemeklerinde proteinli gıdalar tüketmenizi tavsiye ederim.

Akşam yemeğine daha çok olduğu için protein ağırlıklı beslenmek çok önemli. Akşam yemeklerinde saat 8'i geçmeden yemeye özen gösterin. Akşam öğününe kadar dayanamıyorsanız. Muz yiyerek enerji depolayabilirsiniz. Menü olarak ise çok fazla olmayacak biçimde bir porsiyon bulgur pilavı veya yağsız makarna yiyebilirsiniz. Yanında sebze yemeği ve bir miktar protein tüketmenizi tavsiye ederim.

vücut geliştirme teknikleri
Evde Vücut Geliştirme Beslenme Programı Nasıl Olmalı ?Kilo almak isteyen arkadaşlara ise beslenme programı olarak net olarak şunu söyleyebilirim. Arkadaşlar kendinizi çok fazla kasmanıza gerek yok. Ancak doymaktan fazlasını yapmanız gerektiğinin umarım farkındasınızdır. Aksi takdirde asla kilo alamayacaksın. Protein ağırlıklı beslenmek yağlanmamak açısından sizler için oldukça önemlidir. Zaten kas kütlesi elde etmek istiyorsanız proteinin önemini zaten biliyor olmanız gerekiyor.

Evde vücut geliştirme beslenme açısından değişen sizler için pek bir şey olmayacak. Her halükarda amacınız kalori artışına ihtiyacınız bulunuyor. Kilo almak adına yapabileceğiniz en önemli adım yemeye başlamaktır. Siz yediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yemek yiyor olsaydınız fazlasıyla böyle bir durumu zaten yaşamazdınız. Evet, metabolik farkların etkisi bu noktada yüksek. Ancak bunlar bir bahane değil. Kendinizi tam olarak odaklarsanız sizin için harika olacaktır.

Evde Vücut Geliştirme Beslenme İçin Vakit Ayıramıyorum


Bazı arkadaşlar çalıştıkları için evde vücut geliştirme beslenme programları için bile vakit bulamayabilirler. Evde vücut geliştirme beslenme ikilisini uyum halinde sürdürebilmek adına bu noktada ara öğünlerinde supplementler ile bir sistem sürdürebilirler. Evde vücut geliştirme beslenme programına ayak uyduramadığınız için mecburiyetten bunu yapmak zorunda kalabilirsiniz. Kas gelişimi için özellikle eksik oranda protein alan arkadaşlar bu gelişimin yaşanmasını yıllarca beklemek zorunda kalırsınız.

Bu arada not olarak belirtiyorum. Kas kütlesi elde etmek için en az 1.5-2.2 arasında bir kilo başına protein almak zorundasınız. Yani 70 kilo olan birisi 1.5 gram kilosu başına protein almak zorunda olursa 105 gram protein alması gerekir. Günlük rakamın bu olduğunu unutmayın. Biraz bütçeyi zorlayacak rakamlar olduğunu biliyorum. Ancak vücudumuzun gerçekleri ne yazık ki böyle.

beslenme programları
Fitness Beslenme Programı Kilo Verme

Nasıl Bir Antrenman Programım Olmalı?


Arkadaşlar bu hususta size şu programı yapın gibisinden bir şey söylemem mümkün değil. Ancak şunları söylemek istediğimi de saklayamam. Eğer ki kilo vermek gibi bir hedefiniz bulunuyorsa kesinlikle süper setlerden oluşan bir hareketler bütününü yapmanızı tavsiye ederim. Örnek olarak bir şınav, mekik, çakı hareketi, jumping jack, plank ve her yöne doğru plank hareketlerini birleştirerek harika bir program bütünü elde edebilirsiniz. Nasıl bir program belirlemen için bu videoyu izleyebilirsiniz.

Neden bu hareketlerin önemli olduğuna değinmem gerekirse; kilo vermek isteyen kişiler bu hareketleri hiç bırakmadan hepsini birer dakika süreyle yapıp mekik ve şınav gibi hareketleri de istedikleri bir sayıya bağlı kalıp bitirdiklerinde bir set tamamlamış olurlar.  Kilo vermek adına bu bir setin üzerine aynı hareketleri üç set halinde tamamladıktan sonra cidden yoğun bir terleme sizi basacak. İşte çalıştığınızın kanıtı vücudunuza yansıyor. Evde vücut geliştirme beslenme olayını da tam olarak dengelediğiniz takdirde kısa süre sonra kilo vermeye başlayacaksınız. Kilo vermek adına detaylı olduğunu düşündüğüm bir Youtuber'a ait video için buraya tıklayın.

Bunları Yemeye Devam Etmenin Sonuçları Olur
Bunları Yersen Biraz Zor


Kilo Almak İsteyenler Evde Ne Hareketleri Yapmalıdır?


İşte burada olayın rengi değişmeye başlıyor. Arkadaşlar bölgesel olarak yoğunlaşmak zorunda kaldığınız bir alanda evde spor yapmak kilo almak isteyen kişiler için oldukça zor bir hal alıyor. Benim naçizane tavsiyem şu yönde. Eğer kilo almak istiyorsanız evde yapabileceğiniz temel hareketlerden şınav hareketinin bütün açılarıyla öğrenilmesi gerekiyor. Şınav yalnızca kondisyon veya kol kası amacıyla çekildiği düşünülen bir harekettir. Ancak göğüs kasları için şınav hareketi oldukça önemlidir. Yanı sıra eğer ki dumbell alma şansınız varsa bunu kesinlikle değerlendirmelisiniz. Aletsiz vücut geliştirme antrenmanı evde olanlar için biraz zor geliyor. ,

Aletsiz vücut geliştirme antrenmanı  kilo almak isteyen kişiler için oldukça zor. Ancak mekik, jumping jack, çakı ve plank gibi hareketler hakkında da bilinen bir yanlış var. Bu hareketler kilo verme hareketleri değildir. Sadece birleşmeleriyle yüksek efor sarf ederler. Kişinin diyet programını desteklediği için kilo vermelerine neden olur. Yani siz setler halinde programı yapar ve dinlenme araları koymaya başlarsanız. Kaslarınızın belirginleşmesi açısından çok işe yarayacağını söylemem gerekir. Ancak hepsini art arda yapmamalısınız. Yani setler halinde her hareketi bölün. Biten her hareketten sonra 15-30 saniye arası dinlenin. Ancak tekrar sayılarınızı bir nebze olsun arttırmanız gerekecektir. Aletsiz vücut geliştirme antrenmanı yapmak istemiyorsanız. Evinizde dumbell gibi eşyalar bulunuyorsa evde dumbell ile yapılabilecek hareketler için buraya tıklayın.Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme